Середня зарплата вчителя в Україні зростає / Фото: колаж ZaporigNewsСередня зарплата вчителя в Україні зростає / Фото: колаж ZaporigNews

Як свідчать дані вступних кампаній попередніх років, все більше майбутніх абітурієнтів та їхніх батьків цікавляться тим, скільки заробляють вчителі в Україні. Питання актуальне й для жителів Запоріжжя. З’ясувалося, що в регіоні викладачі отримують майже такі ж гроші, як і в інших областях України.

Зарплата вчителя у Запорізькій області – скільки отримують

За даними сайту з пошуку роботи Jooble, в середньому у Запорізькій області вчителі отримують 8 864, що на 4% більше, ніж в інших регіонах.

В середньому у Запоріжжі вчителі отримують майже 9 тисяч грн щомісяця / Дані: Jooble

Ставка залежить від низки факторів, зокрема, від стажу, кількості годин викладання та додаткових обов’язків, як от робота класним керівником. Проте формула нарахування зарплати, додаткових бонусів та премій однакова для всіх областей України.

Зарплата вчителя – що лежить в основі

Заробітна плата вчителя залежить від посадового окладу, надбавок та доплат. Формально доплата та надбавка – це не одне й те саме, але на практиці призводить до однакового результату – підвищення зарплати педагога. Наприклад, доплата за перевірку зошитів становить від 10-20% ставки (залежно від навчального предмета).

Але, перш за все, слід з’ясувати, що таке посадовий оклад, який лежить в основі нарахування зарплати вчителям. Це фіксована сума оплати праці педагога відповідно до його кваліфікації, яка встановлена ЄТС (Єдиною тарифною сіткою). Інакше кажучи, це ставка вчителів, які працюють в установах бюджетної сфери. Звісно, чим більш кваліфікований освітній працівник, тим вищий його розряд і, відповідно, норма оплати, тому посадовий оклад вчителя без стажу та директора школи будуть різними.

Зарплата вчителя, як і всіх інших працівників бюджетної сфери, не є сталою величиною, а постійно змінюється. Хоча держава стабільно тримає курс на підвищення оплати праці педагогам, на жаль, юридичні зміни не завжди (або не повністю) переходять у фактичні.

Як пояснює юрист громадської спілки “Освіторія” Олександр Брижак, на початок цього року прожитковий мінімум склав 2920 грн, тому ставка вчителя (посадовий оклад) мала б зрости до 14 132 грн. Але цього не відбулося через те, що постанова Кабміну № 822 блокується постановою №1384

Зарплата вчителя постійно змінюється / Фото: Pinterest

Ще більш заплутано все виглядає, якщо згадати про чинну постанову №1298, де чітко вказано, що базовий посадовий оклад вчителя в розмірі 2893 грн повинен залишатися незмінним з 01.12. 2021 року. Разом із тим у країні зростає мінімальна зарплата, яка безпосередньо впливає на вчительський посадовий оклад (він не може бути меншим за неї). З огляду на це варто дочекатися урядових роз’яснень, зазначає правознавець.

Розрахунок зарплати вчителя

Розрахунок зарплати вчителя – це не найлегший процес для педагогів, адже цим займаються професійні бухгалтери. Для прикладу, кандидат економічних наук Віктор Онищенко у своєму блозі детально роз’яснює, якими є посадові оклади педпрацівників у 2024 році, а також подає приклади нарахування зарплат освітянам. Але щоб розібратися в бухгалтерських тонкощах, потрібно мати на це час і наснагу. Набагато більш практичний варіант – це розрахунок заробітної плати вчителя онлайн.

Інфографіка: Нова українська школа

На сайті ГС “Освіторія” 2023 року можна було користуватися спеціальним калькулятором зарплати вчителя, який буквально за кілька хвилин видає суму заробітної плати до оподаткування. Ця можливість є і зараз, але варто розуміти, що інформація вже є застарілою, зважаючи на зміни в освітній сфері. Втім, цілком можна очікувати, що після другої хвилі підвищення зарплат вчителям (у квітні цьогоріч) вищезгаданий інтернет-ресурс оновить калькулятор.

Інфографіка: Нова українська школа

Середня зарплата вчителів

За даними Міністерства освіти і науки України, середня зарплата вчителя без стажу з грудня 2021 по грудень 2023 року становила 10 574 грн. Однак у 2024 році вчителі зарплати отримуватимуть уже вищі, що пов’язано зі збільшенням мінімальної заробітної плати. Як попередив міністр освіти і науки Оксен Лісовий, ще наприкінці минулого року, оплата праці вчителя буде підвищена у дві хвилі:

  • перша – з 1 січня (на 10%);
  • друга – з 1 квітня (на 12,6%).

Отже, зарплата вчителя 2024 року повинна зрости більш ніж на 20%.

Влітку 2023 року на Національній (не)конференції EdCamp Воля 2023 Оксен Лісовий зазначив, що зміна принципів нарахування зарплати вчителям в Україні є одним із дев’яти найважливіших напрямків діяльності МОН. Влада визнає, що застаріла система оплати праці освітянам призводить до знецінення роботи вчителів, яка надзвичайно важлива загалом та у воєнний час зокрема.

Нагадаємо, станом на 2023 рік середня зарплата вчителя в Україні становила приблизно 13 000 грн. У той же час мінімальна зарплата вчителя складала біля 9000 грн. Максимальна зарплата в Україні серед учителів (ідеться про директорів шкіл), за даними МОН, сягала понад 16 000 грн.

Гарна новина полягає в тому, що рамках великої комплексної реформи Міністерство освіти і науки планує неухильно збільшувати зарплати вчителям. Після перемоги України середня заробітна плата педпрацівників має сягнути 40 000 грн. Але, як підкреслив член Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин, за цим рішенням підуть деякі болючі наслідки, зокрема підвищення вимог до кандидатів на посаду вчителя, скорочення мережі шкіл та ін.

Зарплата вчителів по Україні

Зробити висновки про те, яка зарплата вчителя в Україні, можна, спираючись на дані від МОН, які показують загальну картину в бюджетній освітній сфері, а також на інформацію, розміщену на сайтах із пошуку роботи, що вказує на ситуацію здебільшого в приватних закладах освіти.

Зарплата вчителів по регіонах у державних школах

Якщо говорити про окремі регіони, то заробітна плата вчителя в Україні найвищою є в Києві за рахунок надбавок, доплат і премій з міського бюджету.

Згідно з даними департаментів освіти різних областей, зарплата у вчителів та директорів в різних регіонах неоднакова. Наприклад, середня заробітна плата вчителів по Київській області (а також у Кіровоградській та Львівській) становить від 7600 до 13 800 грн. На Полтавщині ця сума трохи менша – від 6700 до 12 500 грн. Водночас у Харкові педагоги отримують одні з найвищих зарплат – від 10 300 до 18 400 грн.

Зарплата вчителів у Запорізькій області варіюється від 7 797 грн до 10 189 грн, але в залежності від стажу педагоги оримують різні набавки.

У запорізькій школі №15 відкрили цифровий освітній простір безпеки для школярів / Фото: Запорізька міська рада

Зарплата вчителів по регіонах у приватних школах

Варто зазначити, що коли потенційні вступники до педагогічних вишів цікавляться тим, яка зарплата у вчителя, вони радше орієнтуються не на офіційні дані від МОН, а на конкретні пропозиції, розміщені на сайтах із пошуку роботи. Такі ресурси частіше пропонують вакансії різних приватних шкіл, де зарплати відчутно вищі, ніж у освітніх закладах державної власності.

Зокрема, за даними сайту з пошуку роботи Work.ua, середню заробітну плату Київ пропонує вчителям початкових класів у розмірі 17 500 грн.

Попри те, що Харків і Дніпро є прифронтовими містами та дуже часто потерпають від обстрілів армії РФ, саме тут спостерігається найвища оплата праці вчителям початкових класів після Києва. Зокрема, середня зарплата в Харкові для вчителів початкових класів становить 15 500 грн за останні три місяці, а в Дніпрі – 16 000. Дещо відстають Львів та Одеса, де за аналогічні посади пропонується 12 500 грн. Що стосується інших обласних центрів, то в більшості міст недостатньо даних для розрахунку статистики зарплат. Наприклад, сайт не може розрахувати середню зарплату для вчителів початкових класів у Чернівцях, бо в цьому місті дуже мало подібних вакансій. Втім, одна з останніх фіксує зарплату в 10 000 грн.

Щодо Запоріжжя, то у приватних школах міста вчителі старших класів можуть розраховувати на оклади до 30 тис грн, за даними сайтів з пошуку роботи.

Найвища зарплата вчителів у приватних школах

На сьогодні найвища заробітна плата вчителя в Україні становить близько 31 000 грн. Отримувати її можуть працівники приватних шкіл, які викладають англійську мову в Києві. У цілому ж по Україні середня зарплата вчителя англійської мови становить 21 000 грн (навіть у дистанційному форматі).

Клас у приватній школі “Ейдос” у Запоріжжі / Фото: Edusearch

Зарплати інших педагогічних працівників

Для порівняння пропонуємо розглянути зарплати інших педпрацівників, наприклад, асистента вчителя та викладача в університеті.

Зарплата асистента вчителя

У державних школах у Запоріжжі посада асистента вчителя вводиться для роботи в інклюзивних класах, де серед інших учнів навчаються діти з особливими потребами. 

Знову ж таки, оплата праці такого фахівця, як і вчителя, в кожному окремому випадку буде різною. Наприклад, якщо годинами роботи за посадою асистента вчителя буде навантажений вчитель із вищою категорією, то він отримає найвищий, тобто 12-й тарифний розряд за ЄТС, і буде мати вищу зарплату, ніж освітній фахівець із нижчою категорією на аналогічній посаді. Але крім тарифного розряду та педагогічного стажу є й інші фактори, які впливають на розмір зарплати асистента вчителя, а саме:

  • розмір надбавки за престижність праці;
  • розмір доплати за роботу в інклюзивній групі (максимум – 20%).

Також посада “асистент вчителя” поширена в навчальних закладах приватного типу, де подібний фахівець не обов’язково пов’язаний з інклюзією. За даними Work.ua, у середньому в Україні асистент вчителя заробляє 9500 грн.

Отже, ми бачимо, що оплата праці педпрацівникам у Запоріжжі, зокрема заробітна плата вчителя 2024 року – це не якась зафіксована сума, а дуже мінлива величина, яка навіть в одного освітнього фахівця може змінюватися протягом року під впливом різних обставин (додаткові навантаження, суміщення посад тощо). Але, орієнтуючись на відкриті дані щодо зарплат вчителів у різних регіонах, все ж таки можна зробити висновок, що в середньому педагог отримує близько 8-12 000 грн у бюджетних установах та 16-30 000 грн у приватних закладах, як наприклад у Запоріжжі.

Дмитро Сарниченко

Від Дмитро Сарниченко

До роботи у ZaporigNews працював кореспондентом у різних виданнях Запоріжжя. Також маю досвід роботи фотографом. У вільний час захоплююсь подорожами та гірським туризмом. Хобі допомагає знайти натхнення та відновити сили для подальшої роботи у медіа-сфері.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *