На виставці у Швеції показують експонати із запорізьких музеївНа виставці у Швеції показують експонати із запорізьких музеїв

На виставці у Швеції зараз вражають гостей експонати із запорізьких музеїв. Це унікальна можливість для шведської публіки побачити частину культурної спадщини України. Виставка привертає увагу до різноманітності і багатства культурного доробку Запоріжжя.

У масштабному історичному проєкті у Швеції представлені експонати із заповідника “Хортиця” та Запорізького художнього музею. У Музеї шведської армії (Armémuseum) у Стокгольмі презентували міжнародну виставку “Перехрестя: Швеція – Україна (1000 років)” або “Перехрестя: 1000 років спільної історії Швеції та України”, на якій представлені й експонати із Запоріжжя. Про це повідомили на сторінці Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Виставка, як написано на сайті Armémuseum, є співпрацею між Музеєм шведської армії, Державним архівом Швеції та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні. Вона стала одним із найбільших міжнародних історичних проєктів України часів незалежності, сприяючи зближенню культурних та історичних зв’язків між Україною та Швецією.

Відкривав виставку Його Величність Король Швеції Карл XVI Ґустав у присутності Її Величності Королеви Швеції Сільвії, за участю т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України.

Президент України Володимир Зеленський долучився до заходу у форматі відеозвернення. У своїй промові він навів приклади багаторічної співпраці двох європейських країн і наголосив на важливості побудови сьогодні міцних альянсів задля мирного майбутнього, підкресливши необхідність спільних зусиль у зміцненні стабільності та безпеки у регіоні.

Авторами ідеї виставки стали генеральний директор Музею війни Юрій Савчук та очільниця Музею шведської армії Гелен Ронлунд. Це унікальний проєкт, який має показати багатовимірні українсько-шведські зв’язки впродовж тисячоліття – від доби вікінгів та Київської держави до сьогодення – й представити в європейській культурній площині багатогранну історію та культуру України як частину європейського цивілізаційного поля, сприяючи розвитку культурного та наукового обміну між країнами.

В експозиції представлено унікальні артефакти з майже 30 музеїв, архівів, бібліотек України та Швеції, зокрема оригінальні експонати з колекцій 16 музеїв та заповідників, бібліотеки із різних регіонів України. Зокрема, артефакти Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, такі як релігійні ікони, рукописи та інші історичні цінності, стали неодмінною частиною міжнародної виставки, присвяченої тисячолітнім стосункам України та Швеції.

Запоріжжя представлено двома закладами: Національний заповідник «Хортиця» передав на виставку три люльки, з Камʼянської Січі — памʼятки національного значення. Ці люльки стали свідками історичних подій, включаючи обстріли бомбами військ РФ 1 лютого цього року.

Для глядачів, як повідомляється на сайті Armémuseum, виставка “Перехрестя: 1000 років спільної історії Швеції та України” відкрилася 22 лютого і буде працювати майже рік, до 6 лютого 2025 року.

Вікторія Журавлева

By Вікторія Журавлева

Журналістка із Запоріжжя, яка завжди на хвилі подій. Має досвід роботи редактором новин понад 7 років. Пише про події свого міста, а також про українську та світову політику. У вільний час любить читати та проводити час з сім’єю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *