Через ракетний удар серйозно постраждав і сусідній п’ятиповерховий будинокЧерез ракетний удар серйозно постраждав і сусідній п’ятиповерховий будинок / фото: Запорізька ОВА

У одному з місцевих багатоквартирних будинків, що постраждав від ракетного удару з боку росіян вже завершується капітальний ремонт, тоді як у сусідній зруйнованій будівлі, ще й не розпочали відновлювальні роботи. Мова йде про будинок №8 на вулиці Зестафонській, чий відновний процес вирішено лише після півтора року після трагічної події.

Запоріжжя, вул. Зестафонська, 8: чому відновлення будинку відкладається

Будинок №8 на вулиці Зестафонській залишався поза процесом відновлення після того, як в ніч на 9 жовтня 2022 року його підірвала російська крилата ракета Х-22. Результатом удару стало повне зруйнування секції квартир між третім і четвертим під’їздами, а також непридатність до проживання іншої частини будинку. Трагедія призвела до смерті 19 осіб, а 77 отримали поранення.

Після розбору завалів будівельні роботи навколо зруйнованого будинку припинилися. Згорілі автомобілі, що залишилися у дворі, стали нагадуванням про подію. Тим часом процес відбудови інших зруйнованих будинків почався вже влітку попереднього року, і прогрес відновлення був помітний в десяти будівлях, зокрема на проспекті Соборному, 151, та на вулицях Кияшка, 22, і Сталеварів, 16. Хоча ці будинки постраждали від ракетних ударів раніше, ніж будинок на Зестафонській, 8, планується, що ремонтні роботи будуть завершені вже найближчим часом — у травні та липні.

Також серйозно пошкоджений п’ятиповерховий будинок на вулиці Зестафонській, 10, що знаходиться поруч з будинком №8, вже перебуває у процесі відновлення, яке розпочалося у влітку 2023 року. Це рішення стало приводом для чуток про те, що будівлю №8 можливо не відновлять і залишать без життя. Однак ситуація насправді інша.

На сьогодні тут мало що змінилося / фото: 1news.zp.ua

Безрезультатні спроби відновлення зруйнованого будинку

У липні 2023 року міська влада провела зустріч з мешканцями будинків, на якій було оголошено про підготовку проєкту відновлення зруйнованого будинку і зобов’язання держави фінансувати його капітальний ремонт. Відновлення напівзруйнованої багатоповерхівки було покладено на Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 770 від 25 липня 2023 року, на відновлення зруйнованої дев’ятиповерхівки було виділено понад 249 мільйонів гривень з державного бюджету.

Виконавець обов’язків міського голови, Анатолій Куртєв, заявив, що при стабільному фінансуванні відбудову можна завершити до 2024 року.

Ця зустріч була реакцією влади на звернення розгніваних жителів будинку, яке вони оприлюднили незадовго до цього. Люди висловлювали своє незадоволення тим, що протягом дев’яти місяців влада не надавала відповідей щодо майбутнього будинку.

Мешканцям було запропоновано частково знести третій і четвертий під’їзди та видати житлові сертифікати. Перші два під’їзди планувалося відремонтувати. Люди наголошували, що не можуть чекати декілька років на завершення ремонту, оскільки безперебійний доступ до житла є критично важливим, особливо для людей похилого віку.

Після визначення проєкту і джерела фінансування, 2 серпня 2023 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури оголосила тендер на капітальний ремонт будинку з очікуваною вартістю у 274 мільйони гривень. Тендер було скасовано через підозри у завищенні цін.

Повторний тендер оголошено 23 вересня зі значно зменшеною вартістю проєкту — до 181 мільйона гривень. Однак і ці торги скасовували через відсутність зацікавлених сторін у виконанні робіт. Учасники будівельного ринку пояснювали, що ідея відновлення зруйнованих під’їздів була невдалою, тому ніхто не хотів братися за цю роботу.

Нові рішення для постраждалих жителів будинку на вулиці Зестафонській

Після призначення мера Мелітополя Івана Федорова на посаду голови Запорізької обласної військової адміністрації вже на початку 2024 року розпочалася дискусія щодо відновлення пошкодженого будинку. На зустрічі з журналістами він оголосив про спільні пошуки альтернативних рішень для надання власникам зруйнованих осель можливості отримати нове житло, зокрема для мешканців будинку по вулиці Зестафонській.

У березні було прийняте рішення щодо відновлення. Планується провести капітальний ремонт першого та другого під’їздів до 1 грудня 2024 року та знести третій та четвертий під’їзди. Мешканцям цих під’їздів обіцяють видати житлові сертифікати до 1 червня або 1 липня того ж року.

Запорізька міська рада, підтримавши результати технічної експертизи, визнала економічно недоцільним повне відновлення будинку по Зестафонській, 8. Це допоможе мешканцям зруйнованих під’їздів отримати компенсацію від держави на придбання житла.

Таким чином, через два роки після ракетного удару російських військ жителі будинку на Зестафонській нарешті отримають можливість повернутися до своїх осель.

Будівельні перешкоди: причини затримок у відновленні будинків в Запорізькій області

Роботи з відновлення будинків у Запорізькій області затягуються через проблеми із газовою службою та кадровим дефіцитом, що ускладнює виконання будівельних робіт.

Навіть у тих будинках, де ремонт вже активно ведеться, виникають труднощі, які перешкоджають завершенню робіт у визначений строк. Наприклад, у будинку №10 на вулиці Зестафонській, який був пошкоджений, роботи з відновлення затягуються через очікування на газопостачання від «Запоріжгазу». Ця сама проблема також відома у випадку будинку на вулиці Кияшка.

За словами мера, причиною цього є технічні складнощі та зміни у керівництві «Запоріжгазу», які спричиняють затримки у прийнятті рішень. Крім того, необхідність вносити коригування у проєкти та непередбачувані проблеми під час ремонтних робіт також ускладнюють ситуацію.

Однак будівельники намагаються розв’язувати ці проблеми та завершити роботи раніше запланованого строку. Наприклад, на вулиці Кияшка планують завершити відновлення до кінця липня, хоча офіційний термін – кінець 2024 року.

Крім того, кадровий дефіцит у сфері будівництва ускладнює ситуацію. Недостатньо кваліфікованих працівників, особливо у сфері оздоблення, що призводить до затримок у виконанні робіт.

Влада обіцяє реагувати на усі негаразди, що залежать від міської влади та комунальних підприємств, і намагається забезпечити якість виконання робіт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *