В Запоріжжі представили унікальні креслення історичних будівель та обговорили долю архітектурної спадщиниВ Запоріжжі представили унікальні креслення історичних будівель та обговорили долю архітектурної спадщини

В Запоріжжі відбулось обговорення долі архітектурної спадщини міста під час якого презентували унікальні креслення історичних будівель.

На заході було представлено детальні креслення та відтворені моделі історичних будівель, які служили ключовими пунктами у розвитку міста. Учасники заходу обговорювали питання збереження та реставрації історичних об’єктів, а також висловлювали свої ідеї щодо подальшого використання цих будівель з урахуванням сучасних потреб та вимог. Експерти, архітектори та представники громадськості об’єднали свої зусилля для створення конструктивної дискусії та спільного пошуку рішень, спрямованих на збереження та відновлення культурної спадщини міста.

Організатори планують, що результати цього обговорення стануть важливим внеском у розробку стратегії збереження та використання архітектурної спадщини Запоріжжя на майбутнє.

Презентація креслень історичних будівель стала важливою частиною виставки “Повоєнний розвиток Запоріжжя”, яку сьогодні відкрили в Туристичному інформаційному центрі. В рамках виставки гості та учасники мали змогу ознайомитися з унікальними кресленнями та відтвореними моделями будівель, які визначали обличчя міста в роки його повоєнного розвитку.

Над подією працювали не лише організатори виставки, а й запрошені експерти з історії та архітектури міста, які активно обговорювали не тільки архітектурні особливості, але і повоєнне відновлення Запоріжжя. Зустріч стала плідним форумом для обміну думками та ідеями, спрямованими на збереження та розвиток культурної спадщини міста.

Цей захід має особливе значення, оскільки він відкриває серію подій, присвячених відбудові будинку №151 по проспекту Соборному — символу відновлення та розвитку міста після війни. Очікується, що подальші заходи серії нададуть додатковий поштовх ініціативам, спрямованим на збереження та відновлення історично важливих споруд Запоріжжя.

На виставці «Повоєнне відродження Запоріжжя» гості мали можливість ознайомитися із надзвичайно цікавим та унікальним матеріалом – кресленнями знакових житлових будинків 40-50-х років XX століття, які понад 70 років знаходилися в архівах комбінату «Запоріжсталь». Ці документи вперше були представлені широкому загалу, розкриваючи архітектурні витвори того періоду.

Серед них особливою цінністю вирізняються креслення оригінальних рішень будинків №151, 171/214, 232, 193/234 по проспекту Соборному. Авторами цих архітектурних шедеврів були видатні майстри – Георгій Вєгман, Есфіра Бельман, Володимир Погорєлов, Петро Русинов. Вони залишають важливий слід в історії міста та є свідками періоду його повоєнного відродження.

В минулому столітті саме промислові підприємства відігравали ключову роль у розбудові Запоріжжя в його сучасному вигляді. Після Другої світової війни, на жаль, багато архівних документів були втрачені. Те, що залишилося, протрималося в архівах підприємств до наших днів. Нині, деякі з ключових документів містобудування, раніше доступні лише в обмеженому колі фахівців, вперше виставлені на загальний огляд, – поділився головний спеціаліст відділу мистецтв та навчально-просвітницької роботи управління культури департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Павло Кравчук.

Як зазначають фахівці, питання промислової спадщини як історико-культурного ресурсу є актуальним для багатьох країн Європи, про що свідчать численні тематичні конференції та наукові видання. Україна, однак, перебуває в особливій ситуації, оскільки соціально-економічний розвиток, який увиразнює індустріальне минуле як історичне явище, накладається на проблеми, пов’язані із руйнуванням національної спадщини унаслідок російської військової агресії.

В умовах такої складної реальності стає нагальним питання ролі промислових гігантів у збереженні національних історико-культурних ресурсів. Спадщина промислових об’єктів стає не лише частиною історії, а й символом витоків та трансформацій країни.

Саме цю тему учасники круглого столу обговорили в рамках відкриття виставки. Серед спеціалістів, які приймали участь в обговоренні, були представники музейної спільноти та наукових товариств.

Під час обговорення було відзначено, що важливо усвідомлювати, що містобудування території сучасного Запоріжжя розпочалося ще до приходу радянської влади, в контексті сучасних російських наративів. Згадано, що ще до того, як місто отримало назву Олександрівськ, тут існувало село Вознесенка. Великий внесок у розвиток території також внесли меноніти, які активно долучились до будівництва перших виробництв.

Історик Павло Кравчук, підкреслив, що з’явлення залізниці за часів російської імперії відкрило нові можливості для розвитку міста. Під час Першої світової війни багато промислових виробництв зі сходу сучасної Західної України переїхали до Запоріжжя, щоб знайти більш безпечне місце, і наявність залізничної розв’язки сприяла цьому процесу. Ці важливі історичні факти визначають значення промислової спадщини для міста та підкреслюють необхідність її збереження та вивчення.

Також в просторі Туристичного інформаційного центру продовжує працювати захоплююча тематична виставка, присвячена Простору Переосмислення. Цей проект є майбутнім культурним центром, реалізованим групою Метінвест та комбінатом «Запоріжсталь», і зосереджений на вивченні та висвітленні ролі Запоріжжя в контексті російсько-української війни.

Виставка розкриває важливі аспекти історії міста під час воєнних подій, а також презентує майбутні плани створення культурного центру, який спрямований на розуміння та осмислення подій, що відбуваються в Україні. Важливість цього проекту полягає не лише в його культурному аспекті, але й у важливому внеску у вивчення сучасної історії та визначення майбутнього курсу розвитку міста.

Діє описова експозиція з різноманітними експонатами, які допомагають розкрити історичні аспекти подій та висвітлити роль Запоріжжя в російсько-українській війні. Проте відвідувачі мають унікальну можливість взяти участь у VR-турі Простором Переосмислення завдяки спеціально розміщеним гарнітурам віртуальної реальності.

Гості, що завітають протягом грудня, отримають можливість поглибитися у віртуальний світ і побачити осередок культурного центру в його майбутньому втіленні. Ця інноваційна інтерактивна можливість дозволяє кожному охочому не лише отримати інформацію про історію міста та його роль у воєнних подіях, але й особисто відчути і зрозуміти ці важливі періоди у житті Запоріжжя.

Вікторія Журавлева

Від Вікторія Журавлева

Журналістка із Запоріжжя, яка завжди на хвилі подій. Має досвід роботи редактором новин понад 7 років. Пише про події свого міста, а також про українську та світову політику. У вільний час любить читати та проводити час з сім’єю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *