Історики знайшли унікальні архівні креслення парадної забудови головного проспекту ЗапоріжжяІсторики знайшли унікальні архівні креслення парадної забудови головного проспекту Запоріжжя

Унікальні архівні креслення, що відображають парадну забудову головного проспекту Запоріжжя, були знайдені істориками, розкриваючи поклади важливої історії міста.

Ці креслення, віднайдені військовими дослідниками, дозволяють розглянути оригінальні проекти проспекту Соборного з епохи повоєнного 20 століття. Зміни, які вносила радянська влада, стали відомі, історики вважають, що ці знахідки сприятимуть відновленню та реконструкції міста.

Результати обговорення нових можливостей були представлені на “круглому столі” у Туристичному інформаційному центрі сьогодні. Унікальні документи та креслення, розкриваючи технічні аспекти забудови проспекту Соборного, були виявлені в архіві комбінату «Запоріжсталь», який активно долучався до цього процесу у 50-ті роки 20 століття.

Ініціативна група музею архітектури, підтримана Національною спілкою архітекторів України, здійснила роботу з пошуку оригінальних проєктів. Експерти вважають, що ці знахідки мають важливе значення не лише для Запоріжжя, але й для всієї південно-східної частини України.

Ці знахідки дозволяють вивчати взаємозв’язок між містами України, виявляючи спільні елементи у забудові Запоріжжя, Донецька, Луганська та інших населених пунктів південно-східної частини країни. Наприклад, архітектор Володимир Погорєлов, віддавший дань досвіду свого вчителя Георгія Вегмана, втілив у життя неокласичний стиль у житловому будинку на проспекті Соборному, 151, в Запоріжжі, а пізніше успішно реалізував свій талант у проектуванні нових міст Донбасу.

Це свідчить про спільний знаменник в архітектурній спадщині нашої країни, наголосив головний спеціаліст з історико-культурного надбання Павло Кравчук.

Оригінальні проєкти розкривають, що деякі відомі будинки проспекту Соборного мали потенційно відмінний вигляд. За знахідками, башта на перетині проспектів Соборного і Металургів мала стати першою в місті з ліфтовим господарством, але проєкт був відхилений комісією з пожежної безпеки.

Крайні будинки проспекту Соборного біля площі Запорізької, за оригінальними кресленнями, планувалися з двома вежами по обох боках, проте політика радянської влади перешкодила встановленню готових конструкцій через боротьбу з надмірностями.

Історик Павло Кравчук додає, що завдяки цим кресленням можна відтворити навіть написи на цих вежах, один із яких символічно повідомляв: «Мир переможе війну». Знахідка цих деталей набуває особливого значення в переломні для держави часи.

Вікторія Журавлева

Від Вікторія Журавлева

Журналістка із Запоріжжя, яка завжди на хвилі подій. Має досвід роботи редактором новин понад 7 років. Пише про події свого міста, а також про українську та світову політику. У вільний час любить читати та проводити час з сім’єю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *