кошти від продажу пам’ятника можуть бути спрямовані на придбання техніки для військовихкошти від продажу пам’ятника можуть бути спрямовані на придбання техніки для військових

У Запоріжжі виникла неординарна ініціатива щодо підтримки обороноздатності: місцева громада запропонувала продати пам’ятник Леніну.

Пропозиція виникла в контексті потреби у фінансових ресурсах для покращення обороноздатності міста та країни загалом. За словами ініціаторів проєкту, кошти від продажу пам’ятника можуть бути спрямовані на придбання техніки для військових частин, модернізацію збройних сил, а також на підвищення рівня оборони в регіоні.

Ця ідея викликала жваві дискусії у громаді, але поки не прийнято жодних остаточних рішень щодо майбутньої долі пам’ятника. Однак ця ініціатива вже зацікавила як місцевих мешканців, так і місцеву владу, що свідчить про актуальність питання обороноздатності в сучасних реаліях.

Пам’ятник Леніну в Запоріжжі демонтували з площі Запорізької в березні 2016 року в рамках декомунізації. Вже майже 8 років бронзова скульптура зберігається на території КП «Водоканал». Ветеран війни Іван Мінченко пропонує продати демонтований пам’ятник, а всі виручені кошти спрямувати на підтримку обороноздатності регіону.

Він вже зареєстрував відповідну петицію, а депутатка Запорізької міської ради Регіна Харченко готує проект рішення щодо створення робочої групи, яка визначить вартість пам’ятника. Ця ідея викликала жвавий інтерес у місцевій громаді та стала предметом широкої дискусії щодо подальших кроків у вирішенні питань, пов’язаних зі збереженням історичної спадщини та підтримкою обороноздатності регіону.

Журналісти разом з Іваном Мінченко побували на території КП «Водоканал», де зберігається 20-тонна бронзова скульптура Леніна.

“В нас фактично вже 8 років створено мавзолей ім. Леніна у місті Запоріжжя. 8 років він просто беззмістовно лежить на території комунального підприємства, роками ніхто з ним нічого не робить, хоча це дуже серйозна сировина, яка має дуже серйозну вартість. Якщо ми візьмемо досвід інших міст України, в більшості всі пам’ятники переплавляли просто. Їх купували на аукціонах різні прийомки металу і просто переплавляли, а кошти ці спрямовували безпосередньо на Збройні Сили України, Службу безпеки та оборону держави. В принципі, ми пропонуємо зробити так само і в Запоріжжі,” – заявив Іван Мінченко.

За словами Мінченка, орієнтовна вартість пам’ятника, якщо його продавати як сировину, складає від 10 до 20 мільйонів гривень. Його можна продати дорожче як цілісний об’єкт, залучивши для цього міжнародні аукціони. Ще один можливий варіант, який пропонує Мінченко – використати пам’ятник для обміну військовополоненими.

Окрім цього, є звернення від істориків, які пропонують використати бюст від скульптури Леніна для майбутнього музею переосмислення тоталітарного минулого. Всі ці варіанти розглядаються як можливість не лише здійснити матеріальний принос у підтримку обороноздатності регіону, а й зробити культурний крок у напрямку переосмислення історичного досвіду України.

Щоб визначити подальшу долю скульптури, необхідно визначити її вартість. Для цього депутатка Запорізької міської ради на найближчу сесію готує проект рішення про створення робочої групи із залученням експертів. Ця група буде відповідальна за оцінку пам’ятника Леніна та розгляд всіх можливих варіантів подальшого використання чи продажу. Експерти будуть проводити аналіз ринкових умов, міжнародних стандартів та потенційних інвестиційних можливостей з метою забезпечення максимальної вигоди для міста та його громади.

“Треба залучати експертів, людей, які обізнані в якості цього металу, вартості, можливостей його повторної переробки як сировини. Якщо депутати підтримають, то нам треба створити робочу групу, включити туди відповідних експертів, продумати, в якому саме напрямку ми будемо його (пам’ятник – ред.) використовувати,” – зазначила Харченко. Вона підкреслила важливість уважного та компетентного підходу до цього питання, оскільки рішення щодо подальшого використання пам’ятника може мати велике значення як для міста, так і для його громади.

Регіна Харченко також направила депутатське звернення до Міністерства оборони, щоб уточнити, чи потрібно міській раді отримати погодження від Мінкульту для вирішення подальшої долі пам’ятника. Крім того, ще одне звернення депутатка направила до Міноборони стосовно того, чи розглядали вже варіант використання сировини від пам’ятника в оборонних цілях. Ці кроки свідчать про бажання дотримуватися всіх необхідних процедур та отримати необхідну інформацію перед прийняттям рішення щодо майбутнього використання пам’ятника Леніна.

Вікторія Журавлева

Від Вікторія Журавлева

Журналістка із Запоріжжя, яка завжди на хвилі подій. Має досвід роботи редактором новин понад 7 років. Пише про події свого міста, а також про українську та світову політику. У вільний час любить читати та проводити час з сім’єю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *