Пенсіонери можуть отримати допомогу від ООН / Фото: Новини ЗапоріжжяПенсіонери можуть отримати допомогу від ООН / Фото: Новини Запоріжжя

Сьогодні державної та міжнародної підтримки потребують як ВПО (внутрішньо переміщені особи), так і українці, що мешкають у прифронтових зонах. Особливо гостро ця проблема стоїть перед людьми похилого віку, які живуть лише на маленьку пенсію. Аби хоч трішки полегшити їм життя, ВПП ООН торік розробила спеціальну програму спільно з Мінсоцполітики та Пенсійним фондом України.

Яка була допомога пенсіонерам від ООН у 2023 році 

У серпні минулого року стартував проект із допомоги пенсіонерам в Україні від ВПП ООН, яка у співпраці з Мінсоцполітики та Пенсійним фондом України розпочала фінансово підтримувати людей похилого віку, що мешкають у найбільш постраждалих від війни регіонах. Ці регіони визначені українським законодавством, а саме наказом Мінреінтеграції, та періодично оновлюються.

Зазначимо, що Всесвітня продовольча програма ООН – це гуманітарна організація, діяльність якої спрямована на порятунок життя людей, що опинилися в надзвичайних ситуаціях (війна, стихійне лихо тощо) шляхом надання харчової чи фінансової допомоги. Ця організація визначає продовольчу допомогу як спосіб побудувати стабільність для тих, хто постраждав від війни чи інших катастроф. На жаль, ще у 2022 році виконавчий директор ВПП Девід Бізлі попереджав, що російсько-українська війна призведе до масштабної продовольчої кризи у світі, адже Україна та Росія є одними з головних постачальників зерна на міжнародному економічному ринку.

Разом з тим люди, які проживають безпосередньо в зонах бойових дій (або в регіонах, де потенційно можуть спалахнути бойові дії), також потребують підтримки з боку міжнародних організацій, тому ВПП ООН і розробила проект з підтримки мешканців України похилого віку. Що стосується пенсіонерів, то вони не завжди мають змогу своєчасно виїхати з небезпечних зон, а подекуди не хочуть цього робити через те, що їм фізично важко. 

Хто з пенсіонерів отримував допомогу ВПП ООН у 2023 році 

Грошова допомога від ООН пенсіонерам у 2023 році нараховувалася тим особам, які:

  • офіційно та фактично проживають у регіонах, де ведуться або можуть вестися активні бойові дії (до них належать окремі території Луганщини, Донеччини, Дніпропетровщини, Запоріжчини, Херсонщини, Миколаївщини, Харківщини, Сумщини та Чернігівщини);
  • мають пенсію не більш ніж 3000 грн;
  • не отримували жодної фінансової допомоги з 1 березня 2023 року від інших організацій міжнародного рівня або від української держави (якщо пенсіонер виїхав із зони бойових дій на Донеччині в більш безпечний регіон України, оформився як ВПО та отримував державну допомогу починаючи 1 березня минулого року, то претендувати на доплату від ВПП він уже не може). 
Українські пенсіонери отримують допомогу від ООН / Фото: depositphotos.com

Торік у серпні повідомлялося, що під програму допомоги від ООН пенсіонерам потрапили близько 260 тисяч осіб. Передбачалося, що кожен пенсіонер, який відповідає вищезазначеним критеріям, отримуватиме платежі від ВПП ООН як мінімум протягом чотирьох місяців поспіль. Згодом дані оновилися, і стало відомо, що у 2023 році фінансову допомогу від ООН отримали 278 тисяч пенсіонерів. Щомісяця на них виділяли 609 мільйонів гривень.

Хто з пенсіонерів може отримати допомогу від ООН у 2024 році 

Критерії щодо отримання допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН для пенсіонерів цьогоріч майже не змінилися. Єдиний пункт, який трішки відредагували, це критерій щодо розміру пенсії – тепер вона має бути меншою, ніж 3250 грн

Інфографіка: ПФУ

Інші умови залишаються такими ж самими. Право на виплати мають ті пенсіонери, які зареєстровані та фактично проживають на території однієї з вищезазначених дев’яти областей України.

Як пенсіонерам отримати грошову допомогу від ООН у 2024 році 

Допомога пенсіонерам від ООН – це автоматичні нарахування, тож усім, хто відповідає критеріям для отримання виплат, не потрібно подавати жодних заявок до Пенсійного фонду та стояти в довжелезних чергах. Єдине, що потрібно, – це просто чекати, доки виплата надійде на банківську карту або ж Укрпоштою (залежно від того, в який спосіб людина отримує пенсію).

Здавалося б, усе чітко, зрозуміло та дуже просто. Однак, якщо юридично допомога від ВПП ООН надається абсолютно всім, хто підпадає під вищерозглянуті критерії, то де-факто це, схоже, відбувається не завжди, про що свідчать коментарі людей у соцмережах.

Протягом якого часу виплачуватимуть допомогу від ООН у 2024 році

У травні 2024 року Пенсійний фонд України повідомив, що програму додаткової грошової допомоги від ООН пенсіонерам продовжили ще на три місяці. Відповідно, виплати будуть надходити у квітні, травні та червні цього року, а от що буде далі, поки що невідомо, оскільки все залежить від подальшого фінансування проекту.

Як порахувати самостійно, яка має бути доплата від ВПП ООН

У 2023 році Всесвітня продовольча програма ООН надавала грошову допомогу пенсіонерам у сумі, якої не вистачає до 3000 грн (але при цьому не менше, ніж 100 грн).

Тобто, якщо хтось отримував пенсію 2950 грн, то йому нараховували 100 грн, а не 50, і в в сумі виходило 3050 грн. 

Таким чином, допомога для пенсіонерів від ООН торік визначалася як різниця між 3000 грн та пенсійною виплатою, але не менш як 100 грн, що було закріплено в Постанові КМУ №781. Але в цю постанову згодом внесли зміни, і з 24 листопада 2023 року грошова виплата від ООН почала визначатися як різниця між 3250 грн та пенсійною виплатою (але також не менше, ніж 100 грн). 

Крім цього, у вищезгаданій постанові КМУ зазначено, що Мінсоцполітики має щомісяця надавати Пенсійному фонду України інформацію щодо тих пенсіонерів, які з 1 березня 2023 року заповнили форму на платформі “єДопомога” (edopomoga.gov.ua) та, відповідно, отримали або отримують грошові виплати від певних організацій або ж фінансову допомогу від держави як ВПО (внутрішньо переміщені особи).

Таким чином, “єДопомога” для пенсіонерів, які є жителями визначених програмою ВПП територій, дозволяє отримувати допомогу від інших міжнародних організацій, але при цьому унеможливлює виплати від ООН.

Що говорять пенсіонери з приводу грошової допомоги від ООН 

Сьогодні досить багато людей пенсійного віку користуються різними соціальними платформами та соцмережами, де залишають коментарі, зокрема, і з приводу грошової допомоги від ВПП ООН.

Відгуки в соцмережі YouTube 

У соцмережах, наприклад, на YouTube, досить багато людей похилого віку пишуть, що так і не дочекалися обіцяних виплат ООН у 2023 році, хоча їхня пенсія складала менше, ніж 3000 грн.

“Проживаю в Сумській області, маю пенсію на даний момент 2980 грн. Жодного разу не отримувала цієї надбавки до пенсії від ООН.

З якого місяця будуть видавати цю допомогу? Я проживаю в Сумській області, подзвонила в Пенсійний  фонд, мені сказали, що читали про це, але ніяких вказівок не було, тому нічого не добавили. І куди тепер звертатись?” 

Подібні повідомлення користувачі писали і цього року, зокрема жителька Дніпропетровщини залишила наступний коментар:

“Ну, и где доплата? Днепропетровская область. Пенсия 3079 как было, так и есть. Одинокая пенсионерка”

Втім, дехто з пенсіонерів все ж таки зазначив, що отримував грошові виплати від ООН минулого року. Зокрема, це жительки Сумської та Харківської областей. Остання написала, що торік їй приходила допомога протягом чотирьох місяців (як і було передбачено програмою).

Варто зазначити також, що певну частку невдоволених складають ті, хто не розібрався з правилами виплат і помилково вважають, що грошову виплату від ООН мають отримувати абсолютно всі пенсіонери, які проживають на території України, а не лише у визначених Постановою КМУ дев’яти областях.

Зокрема, в коментарях на YouTube-каналі “Українська хвиля” один з користувачів обурився, що в Кропивницькому багато людей “писали на допомогу в ООН” і не отримали жодної відповіді. На це автор каналу справедливо зауважила, що Кропивницький та Кіровоградська область не входять у перелік регіонів, на які поширюються доплати від ООН.  

Більше того, дехто з людей не звертає увагу на те, що не всі жителі Донеччини, Луганщини, Дніпропетровщини та інших шести регіонів, прописаних у програмі, можуть отримувати грошові виплати від ООН. Йдеться лише про тих людей, які мешкають безпосередньо на території фактичних чи потенційних бойових дій, що лежать у межах областей, які визначені наказом Мінреінтеграції №309. До речі, цікаво, що в цьому наказі фігурують як Одеська, так і Київська області. Зокрема, два райони Одеської, два райони Київської та все місто Київ, але в програму ВПП ООН ці області чомусь не потрапили. 

Що обурило українських пенсіонерів у критеріях допомоги від ООН 

У тому ж YouTube, а також під статтями на тему грошових виплат ВПП ООН простежується чітка думка, яка належить великій кількості людей, а саме: чому до дев’яти областей не включили Одеську область? Українці зазначають, що ворог регулярно завдає ракетних та дронових ударів по Одещині, тому вона теж мала б бути включена до переліку територій в рамках проекту ВПП ООН, але цього чомусь не відбулося ні в 2023, ні у 2024 році. 

Крім того, дехто згадує і про Київ, який іноді досить серйозно потерпає від обстрілів з боку РФ. Звичайно, у столиці теж проживають люди з малими пенсіями, тож невключення Київщини до програми ВПП ООН кияни похилого віку вважають повною несправедливістю. Хоча, як зазначалося вище, і Одещина, і Київщина в українському законодавстві зафіксовані в переліку територій можливих бойових дій, але ВПП чомусь їх не включила до своєї програми.

Хто фінансує проєкт з допомоги пенсіонерам ВПП ООН 

Грошова допомога пенсіонерам від Всесвітньої продовольчої програми має наступні джерела фінансування:

  • державні донори;
  • приватні донори (приватні особи та корпорації).

Фінансову допомогу ВПП Україні нині забезпечують Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги, Європейська Комісія, приватні донори, а також низка країн, серед яких Канада, США, Великобритания, Франція, Німеччина, Ісландія, Швеція, Швейцарія, ОАЕ, Норвегія, Польща, Словаччина, Японія та інші.

Нагадаємо, найближчі два місяці допомога для пенсіонерів від ВПП ООН буде нараховуватися жителям визначених законодавством дев’яти областей. Аби своєчасно дізнаватися новини на цю тему, слід відстежувати повідомлення Прес-центру Пенсійного фонду України.

Дмитро Сарниченко

Від Дмитро Сарниченко

До роботи у ZaporigNews працював кореспондентом у різних виданнях Запоріжжя. Також маю досвід роботи фотографом. У вільний час захоплююсь подорожами та гірським туризмом. Хобі допомагає знайти натхнення та відновити сили для подальшої роботи у медіа-сфері.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *