В Запоріжжі відбулась презентація українсько-німецької книги «Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті»В Запоріжжі відбулась презентація українсько-німецької книги «Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті»

У Запоріжжі презентували німецьку книгу “Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті” для любителів архітектури та культурної спадщини.

Подія відбулась в рамках культурного обміну та співпраці між обласним центром мистецтва та представниками німецької культурної мережі. Книга присвячена архітектурному модернізму на українському Півдні та Сході в період з кінця 1950-х до 1980-х років. Вона розкриває унікальні архітектурні рішення, які відобразили дух епохи та внесли значний вклад у створення візуального обличчя міст і населених пунктів регіону.

На презентації взяли участь вчені, митці, архітектори та представники громадськості. Автори книги розповіли про процес створення та дослідження, а також поділилися цікавими відомостями про об’єкти, представлені в книзі.

Організатори заходу наголошують на важливості збереження та вивчення архітектурної спадщини регіону та висловлюють надію, що книга сприятиме підвищенню інтересу громадськості до історії та культури свого регіону. Презентація також відкрила двері для подальших культурних обмінів та співпраці між Україною та Німеччиною в контексті збереження та просування культурної спадщини.

Книга “Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті” стала можливою завдяки гранту, отриманому від департаменту культури і туризму Запорізької міської ради, який був фінансово підтриманий Українським культурним фондом. Ініціатива також здійснювалась у партнерстві з Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою ім. В. Заболотного (м. Київ) та Баугауз-Інститутом історії та теорії архітектури і планування Університету Баугауз (м. Веймар).

Автори видання вкладали свої таланти та знання в протягом декількох місяців, ретельно досліджуючи та документуючи архітектурні шедеври, які стали частиною історії регіону. Зусилля колективу призвели до створення цінного ресурсу, який присвячено архітектурному модернізму та його впливу на образ міст та містечок Українського Півдня та Сходу у післявоєнний період.

Сьогодні книгу вперше представили громадськості та фахівцям у Туристичному інформаційному центрі Запоріжжя. Презентація зібрала широкий спектр учасників – від авторів та архітекторів до представників наукової громадськості, краєзнавців та цінителів культурної спадщини.

Учасники заходу висловлюють вдячність усім, хто долучив свої зусилля до реалізації цього проекту та надіються, що книга стане важливим внеском у вивчення та збереження архітектурної спадщини українського Півдня та Сходу.

Проєкт, який втілився у книзі “Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті”, став важливим етапом у вивченні та розкритті архітектурного модернізму в регіонах Запоріжжя, Херсонщини, Одещини, Донеччини, Луганщини та Криму кінця XX століття.

Ця унікальна книга покликана не лише представити зразки архітектурної спадщини, але й розкрити їхнє історичне та культурне значення, відновити втрачену історичну пам’ять та сприяти культурній деокупації регіону.

Грантове видання, фінансово підтримане департаментом культури і туризму Запорізької міської ради та Українським культурним фондом, викликає особливий інтерес до архітектурного модернізму, що існував у період з кінця 1950-х до 1980-х років. Автори проєкту підкреслюють важливість відновлення історичної цінності цього архітектурного стилю, який нерозривно пов’язаний із життям та творчістю українських майстрів, а також визначає унікальність обличчя міст і населених пунктів.

Координатор проекту, Павло Кравчук, висловлює надію, що подальше вивчення та впровадження в історичний контекст цього архітектурного періоду допоможе зберегти та відновити історичну та культурну спадщину регіону, а також сприятиме відновленню деокупованих територій.

Під час роботи над книгою “Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті” автори та упорядники активно взаємодіяли з європейськими партнерами, архітекторами, істориками та іншими фахівцями, що сприяло глибшому розумінню та контекстуалізації архітектурного модернізму на регіональному та європейському рівнях.

Робота над проєктом також передбачала активне використання архівних фондів, збір ілюстрацій, креслень, проєктних планів та фактів, пов’язаних з найвидатнішими спорудами періоду 50-80-х років на території Півдня та Сходу України.

Попри виклики, пов’язані зі збором інформації щодо окупованих територій через бойові дії, автори вклали максимум зусиль у відображення цих областей в книзі. Павло Кравчук, координатор проекту, вказав, що несмотря на втрату документальної бази та архівів через конфлікт, вони зробили все можливе для максимального представлення цих територій у виданні.

Зібрані матеріали були впорядковані та представлені у формі друкованого каталогу та інтернет-порталу, які викладені українською та англійською мовами. Книга містить 437 зображень та охоплює 145 об’єктів архітектури, створених у період з кінця 1950-х до 1980-х років.

Матеріали будуть поширюватися не лише в Україні, але й у країнах Європи, щоб підкреслити важливість цього історичного періоду для розуміння архітектурної культури регіону на міжнародному рівні.

Вікторія Журавлева

By Вікторія Журавлева

Журналістка із Запоріжжя, яка завжди на хвилі подій. Має досвід роботи редактором новин понад 7 років. Пише про події свого міста, а також про українську та світову політику. У вільний час любить читати та проводити час з сім’єю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *