Проспект Соборний місто ЗапоріжжяПроспект Соборний місто Запоріжжя / фото: Запорізька міська рада

Перед повномасштабним вторгненням ціни на нерухомість у Запоріжжі були помітно вищими, ніж у Мелітополі. Але сьогодні ситуація радикально змінилася. Різниця в цінах на житло в окупованому Мелітополі та прифронтовому Запоріжжі може вражати. У обласному центрі за двокімнатну квартиру можна заплатити стільки ж, скільки за однокімнатну в Мелітополі.

Ринок нерухомості: порівняння цін у Запоріжжі та Мелітополі

Серед найбільш популярних варіантів — однокімнатні квартири, які часто купують переселенці. У Запоріжжі, за винятком елітного житла, така квартира в середньому коштує 20 000 доларів. Але легко можна знайти варіанти й дешевше – 17, 15 тисяч доларів і навіть менше, іноді з ремонтом, в хорошому житловому стані.

У той час, вартість однокімнатної квартири в окупованому Мелітополі в середньому складає близько 30 тисяч доларів. Залежно від стану і розташування, можна знайти варіанти від 20 до 40 тисяч доларів. Основними покупцями в окупації стали громадяни росії, які часто переїжджають з північних областей рф до південного міста, щоб бути ближче до моря.

Поточні ціни на квартири на Новому Мелітополі демонструють підвищення вартості навіть за наявності косметичного ремонту, де за площу 25 квадратних метрів вже запитують 21 000 доларів. Цей район раніше не викликав великого попиту серед покупців, і до його доброустрою від української влади місцеві жителі навіть створювали жартівливі вислови, такі як “Новий Мелітополь не пропонувати”. Однак, сьогодні тут також спостерігається зростання цін на житло.

У престижному районі Кірова ціни також вищі. Квартира без ремонту площею 24 квадратних метри на 4 поверсі п’ятиповерхового будинку оцінюється у 26 000 доларів.

Аналогічно високі ціни спостерігаються і в інших мікрорайонах. Наприклад, однокімнатна квартира площею 49 квадратних метрів, без ремонту, пропонується за 30 тисяч доларів.

Квартира на продаж / фото: domria

Динаміка цін на нерухомість в Запоріжжі та Мелітополі на двокімнатні квартири

Двокімнатні квартири також вважаються дуже популярними. У прифронтовому Запоріжжі їхня ціна майже рівняється вартістю однокімнатної в окупованому Мелітополі — до 30 тисяч доларів. Однак можна знайти варіанти навіть у центрі міста, наприклад, квартиру площею 42 квадратних метри з кондиціонером, євроремонтом, балконом, меблями та побутовою технікою, за менш ніж 20 тисяч доларів. Багато власників житла намагаються продати своє майно, оскільки бояться втратити його через обстріли з боку російської армії в обласному центрі. Деякі з тих, хто виїхав за кордон на початку повномасштабної війни, вже оселилися в інших країнах і не планують повертатися до України, або готуються це зробити.

У тимчасово окупованому Мелітополі ціни на двокімнатні квартири коливаються від 40 до 50 тисяч доларів і більше. Наприклад, квартира на бульварі 30-річчя Перемоги останнього поверху п’ятиповерхового будинку площею 50 квадратних метрів коштує 43 000 доларів. Квартира біля залізничного вокзалу з площею 52 квадратних метри, утеплена і з євроремонтом, оцінюється в 50 000 доларів.

Ціни на трикімнатні квартири знижуються

Продаж трикімнатних квартир у мирний час завжди був проблемою через високі комунальні витрати. Проте сьогодні в Запоріжжі ці квартири продаються за меншу ціну, ніж двокімнатні в Мелітополі. За квартиру в хорошому стані можна отримати 35-40 тисяч доларів.

У тимчасово окупованому Мелітополі трикімнатні квартири пропонуються за цінами від 50 тисяч доларів і вище. Наприклад, квартира з меблями та побутовою технікою площею 65 квадратних метрів загальної площі та 42 квадратних метрів житлової на бульварі 30 років Перемоги оцінюється в 65 000 доларів. У Мелітополі квартиру трикімнатну в районі на вулиці Брів-Ла-Гайард можна придбати за 55 000 доларів. Цей район вважається “елітним”, і тут особливо багато гастролерів з різних регіонів росії.

Нерухомість в приватному секторі: варіації цін

У приватному секторі немає великого ажіотажу. Ціни на будинки різняться залежно від їх стану і місця розташування. У Запоріжжі можна знайти житло від 10-15 тисяч доларів до 50 тисяч і більше.

Наприклад, в Шевченківському та Комунарському районах, де часто бувають обстріли, ціни на будинки зазвичай коливаються від 15 до 20 тисяч доларів, в Заводському районі трохи вище — до 30 тисяч. Це зумовлено екологічною ситуацією. У більш безпечних і чистих місцях, особливо на правому березі, ціни вищі, починаючи від 50 000 доларів (залежно від стану). В елітному районі “Сонячний” вартість будинків коливається від 150 000 до мільйона доларів. У Мелітополі за будинок з ділянкою загальною площею 73 квадратних метри, розташований неподалік від Центрального ринку, просять 30 тисяч доларів. Цей район відомий як “низ міста” і вважається непрестижним.

За пів будинку в мікрорайоні з окремим входом і двором, що має 3 кімнати, кухню, коридор, санвузол, газ і воду в будинку, запитують 27 000 доларів.

У Новому Мелітополі ціни на будинки коливаються від 30 до 40 тисяч доларів, з ремонтом у мікрорайоні – 60 тисяч доларів.

Причини різниці в цінах на нерухомість

У Запоріжжі ціни на житло пояснюються постійним обстрілом міста, що призводить до низького попиту на нерухомість. За відсутності попиту ринок стає менш активним, що впливає на зниження цін.

У Мелітополі, яке знаходиться біля від лінії фронту, ситуація зовсім інша. Сюди активно інвестують москвичі, жителі Ростова та інших регіонів рф, що призводить до підвищення попиту і, відповідно, до підвищення цін.

Друга причина полягає в бажанні власників «позбавитися» житла та отримати з цього прибуток. Зазвичай це власники, які виїхали з окупованих територій, але мають родичів у Мелітополі. Хоча така схема не є законною, оскільки реєстрація власності проводиться в російському реєстрі, а не в українському, але законний механізм компенсації за втрачене житло відсутній, тому люди намагаються продати свої нерухомості в окупації.

Порожні квартири, а також ті, де проживають люди, але документи на право власності залишаються у родичів, широко “націоналізуються” окупантами та колаборантами. Щодо приїзду в окуповані території, то процедура складна, і багато людей не можуть отримати доступ до своєї нерухомості через обмеження окупантів.

Таким чином, різниця в цінах на нерухомість у Запоріжжі та Мелітополі визначається різними факторами попиту, станом ринку та законодавчим середовищем.

Нещодавно, голова обласної військової адміністрації Запорізької області, Іван Федоров, висловив своє ставлення до законопроєкту щодо розпуску Запорізької облради. Він заявив, що такий крок може мати серйозні наслідки для регіону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *